Jak czytać umowy ? Jak nie dać się oszukać we własnym domu ? Czym jest metoda na wnuczka?
Takie oraz inne ważne tematy omawiano na specjalnie przygotowanym spotkaniu dla seniorów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów Markiem Downar-Zapolskim oraz Specjalistą Wydziału Prewencji Policji w Słupsku, Wojciechem Bugiel.

Spotkanie miało miejsce w Dziennym Domu Pomocy Społecznej. Z obserwacji pracowników placówki, oraz rozmów z seniorami wynika jednoznacznie, że w ostatnim czasie nasiliła się aktywność pośredników różnych firm oferujących „korzystne” umowy na wszelkiego rodzaju usługi. Pukając do drzwi potencjalnych klientów, trafiają także do osób starszych, samotnych, schorowanych. Seniorzy nie zawsze rozumiejąc treść umowy, poddawani namowom specjalistów od przekonywania, ufnie podpisują dokumenty na usługi, które wcale jak się okazuję nie są tańsze, a jak pokazuje praktyka często droższe. Dbając o bezpieczeństwo swoich podopiecznych pracownicy MOPR zorganizowali specjalne spotkanie ze specjalistami. Głównym celem było wyrabianie w seniorach bezpiecznych zachowań. Zaproszeni goście na spotkanie przekonywali, że umów nie wolno od razu podpisywać, warto dać sobie czas na zastanowienie, konsultacje z rodziną, sąsiadem lub personelem DDPS.
Seniorzy o bezpieczeństwie rozmawiali ze specjalistą prewencji słupskiej Policji. Wojciech Bugiel radził m.in. aby obcych pod żadnym pozorem nie wpuszczać do domu. Wyjaśniał jak przestępcy potrafią być podstępni. Omówił metody jakimi się posługują: na wnuczka, na śnieg, podszywają się pod pracowników gazowni, poczty itp.
W spotkaniu ''Zagrożenia przy zawieraniu umów w domu konsumenta”, wzięło udział około 90 seniorów DDPS.

 

Wojciech Bugiel w trakcie prezentacji warsztatowych materiałów

Marek Downar-Zapolski w trakcie prezentacji warsztatowych materiałów

Wojcieche Bugiel w trakcie rozdawania seniorom ulotek na temat bezpieczeństwa

Wojciech Bugiel w trakcie prezentacji warsztatowych materiałów